Drewniany blat w meblach łazienkowych na wymiar

Kategoria

oferta-łazienki

Data

9 listopada 2022

Drewniany blat w meblach łazienkowych na wymiar

 

Drewno w łazience jest ciekawym rozwiązaniem. Ponieważ nie jest ono tak zimne jak kamień. Nadaje od wejścia łazience ciepły wygląd. Ale możemy je mieć pod pewnymi warunkami. Drewniany blat w meblach łazienkowych na wymiar trzeba odpowiednio zabezpieczyć.

 

Jakie warunki musi spełnić drewniany blat do meblach łazienkowych na wymiar?

Musi on być przede wszystkim odporny na zmienna temperaturę i wysoką wilgotność. Drewno ma skłonność do wyginania się pod wpływem czynników zewnętrznych. Musimy też zadbać o to by nie osiadały na nim grzyby oraz pleśń. Tę sprawę załatwi wybór odpowiedniego drewna. Mamy do wyboru drewno lite i klejone. Ze względów wytrzymałościowych lepszym rozwiązaniem będzie drewno klejone warstwowe. Ponieważ blat nie będzie się tak wyginał. Takie rozwiązanie jest ważne w szczególności, gdy mamy długi blat.

 

Jak wybrać drewno na blat?

Musimy zwrócić uwagę czy drewno mam niski poziom wilgotność. Innym parametrem jest współczynnik skurczu. Pozwala nam to ocenić czy drewno się nie zdeformuje pod wpływem na przykład zmian temperatur. Ważne jest też żebyśmy mieli drewno, które nie nasiąknie wodą.

 

Jaki materiał wybrać na drewniany blat?

Najczęściej stosowane są gatunki egzotyczne. Możemy zastosować teak czy iroko. Takie drewno, z racji swojego pochodzenia, jest odporne na wysoką temperaturę i wilgotność. Są też bardziej oleiste, przez co łatwiej znoszą niekorzystne warunki, w jakich się znajdują. Nie tylko egzotyczne gatunki będą dobre na drewniany blat do mebli łazienkowych na wymiar. Możemy także wybrać polskie drewno, czyli modrzew lub dąb.

 

Czym zabezpieczyć drewniany blat?

Mamy kilka sposobów samodzielnego zaimpregnowania drewna. Do zabezpieczenia drewnianego blatu w meblach łazienkowych na wymiar możemy użyć oleju. Ochroni nam on drewno przed wilgocią. Ale pozostawi pięknie wyeksponowana strukturę drewna. Innym sposobem może być nałożenie na blat lakieru. Wtedy na blacie pojawi się bardziej lub mniej przeźroczysta powłoka ochronna.

 

Studio Mebli Więcpol

Rzeszów, al. Rejtana 8