Jak zadbać o blat kuchenny

Kategoria

oferta-pozostale

Data

3 lutego 2019

O każdy blat kuchenny jaki wybierzemy do swojej kuchni trzeba dbać. Może on być naturalny drewniany, bardzo często i chętnie wybierany laminowany lub trwały kamienny, z konglomeratu czy kompozytu czy nowoczesny szklany, stalowy albo betonowy. Każde z tych rozwiązań ma słoje zalety i indywidualny sposób pielęgnacji.

 

Blat drewniany

Przed użytkowaniem trzeba go zaolejować albo polakierować. Takie czynności pozwolą uchronić go przed wnikaniem wody czy brudu. Do pielęgnacji blatu drewnianego używa się miękkich ściereczek. Można je nasączyć wodą i ewentualnie płynem do mycia naczyń. W przypadku blatów olejowanych istnieją specjalne środki do czyszczenia. Zabrudzenia z blatów olejowanych należy ścierać zaraz po ich wystąpieniu. Zapobiegnie to powstaniu trwałych plam oraz zawsze wycierać blat do sucha.

Blat kuchenny laminowany

Taki blat jest dużo mniej wymagający w użytkowaniu. Można go myć samą wodą lub z niewielka ilości łagodnego detergentu. Od czasu do czasu można przemyć mleczkiem czyszczącym a będzie czysty i higieniczny. Żeby zdezynfekować blat można zastosować wodę z octem. Jedynie na co trzeba zwrócić uwagę to by po myciu dokładnie wytrzeć blat. Żeby był suchy i nie pęczniał w kontakcie z większą ilością wody.

Baty kamienne

Najczęściej używanym kamieniem na blaty jest granit lub marmur. Odporne na czynniki zewnętrzne i wysoką temperaturę. Ale wymagają wcześniejszej impregnacji by nie wsiąkały wody i zabrudzeń. Do czyszczenia kamienia nie nadają się agresywna środki takie, które zawierają kwas. Można nimi zmatowić blat. A także zawierające wybielacz. Ponieważ można odbarwić nimi blat kuchenny. Blatów kamiennych nie można myć płynem do szyb. Może on pozostawić trwałe smugi. Do pielęgnacji kamiennego blatu kuchennego wystarczy przetarcie go mokrą ściereczką lub specjalne środki do takich blatów.

Blaty kuchenne z konglomeratu i kompozytu

Blaty z konglomeratu składa się ze zmielonego kamienia i łączącej go żywicy poliestrowej oraz pigmentu. Posiadają podobne właściwości co kamień. Ale są od niego lżejsze i bardziej wytrzymałe. Powierzchnia jest gładka i można ją wyczyścić wodą z detergentem.

Blat kompozytowy to połączenie wodorotlenku glinu, żywicy akrylowej i barwników. Ciepły w dotyku, lekki i mało wymagający. Nie jest podatny na przebarwienia. Wystarcz go przemyć mokrą szmatką z ewentualnym detergentem.

Blaty szklane, stalowe i betonowe

Szkło jest mało wymagające. Nie wsiąka wody i nie można go trwale zabrudzić. Można je umyć różnymi środkami chemicznymi. I wypolerować sucha szmatką, żeby pozbyć się smug.

Podobnie jest ze stalą. Na niej też zostają odbicia palców. Należy taki blat czyścić specjalnym środkiem do stali. I wypolerować do sucha.

Blat betonowy należy najpierw zaimpregnować. Po tej czynności jest bardzo odporny. Można go przetrzeć na sucho. Lub myć wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Trzeba jedynie uważać żeby nie miał kontaktu z substancjami głęboko wnikającymi i kwasami.

Meble kuchenne oraz sprzęt AGD zamówić można w Studiu Mebli Więcpol

al.Rejtana 8, Rzeszów

www.wiecpol.pl